Creativity Barn ideetapjate ja ideepuudjate postrid koosolekuruumi seinal

Loovus edukalt tapetud ehk iga meeskond vajab vahel natuke nügimist

Paljud organisatsioonid, saamata sellest isegi aru, on tõhusad loovuse ja ideede tapamasinad. Nendes on aja jooksul tekkinud sotsiaalsed normid, mis määravad käitumisjuhised – no need, mis ütlevad, kuidas on ÕIGE.

Vähemalt kolm kohta, kus ideed surma võivad saada, tulevad kohe meelde – koosolekud, juhimisstruktuurid ja spetsialistid:

Koosolekud – uute ideede jaoks super ohtlik koht, sest iga töötaja tahab olla (või näida) asjalik ning üks hea viis asjalik olla, on näha asjade nõrku külgi.

Juhtimisstruktuurid – mida suurem organisatsioon, seda pikema koridori peavad ideed läbima, et elluviimise otsus saada, sest paljud ideed saavad alguse kokkupuutest kliendiga. Iga juhtimistasand on nagu filter, kust osad ideed lähevad läbi ja teised mitte. Seniseid praktikaid murdvad ideed on siin enamasti need, mis ei jõua kaugele. Kahjuks.

Spetsialist ongi selle pärast spetsialist, et ta teab, kuidas asjad käivad. See on super äge – asjatundjad on vajalikud igal pool – aga meil igaühel tekib oma kogemuse pealt tunnelivaade, nagu võidusõiduhobusel. Ja siis võib meie asjatundlikkus saada plussi asemel miinuseks – me pole harjunud vaatama, kas kuidagi uutmoodi saaks paremini. Ja siis võime tahtmatult hakata hoopis häid ideid tagasi lükkama.

Aga maailmas, kus määramatus ja keerukus kasvab, on kogu aeg vaja värske pilguga asju vaadata. Eespool mainitud ideedetapjaid ei ole võimalik kõrvaldada – nii juhid, spetsialistid kui koosolekud on vajalikud. Ja tegelikult inimesed tahavad head ning on edasipüüdlikud. Nad vahel vajavad lihtsalt väikest nügimist, midagi, mis aitaks meelde tuletada tagasihoidlikkust, et oot, äkki ma praegu lihtsalt olen oma senisesse kogemusesse kinni jäänud, äkki saab ka uudsel viisil?

Loovus edukalt tapetud ehk iga meeskond vajab vahel natuke nügimist 1

Just selle nügimise jaoks me tegime ideetapjate postri – sellise, kus peal on tsitaadid ehk  17 vastuargumenti, mida uued ideed sageli kohtavad. Olgu siis spetsialisti või ülemuse suust, koosolekul või koridoris. Kuigi mõned kõlavad üsna loogiliselt ja heatahtlikult, on nad sageli siiski uuele, äsja ilmavalgust näinud ideele eluohtlikud. Uue idee võib tappa üks hooletu õlakehitus, naerupahvak, vale tsitaat või isegi vaikus. Rääkimata vastuargumentidest.

Selle postri seinale riputamine on just see nügimine, mida vajate.

Kui kõik Su sõbrad saavad aru, mida Sa teed, siis see ei ole uudne

Jaga sõbrale postitust

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email