Indrek Maripuu on kontoris produktiivne

Kuidas unustada edasilükkamine ja olla produktiivne?

Majanduslanguse ajal on kõik töökamad

Briti psühholoog Donna Dawson ütleb, et eelmise majanduslanguse ajal olid inimesed kontorites töökamad ning töötajate vahel kasvas oluliselt omavaheline konkurents – paljud kartsid oma töökoha pärast ning soovisid lojaalsed ja tublid välja näha. Rohkem mängisid seda mängu vanemad inimesed – neil ühest küljest pension lähemal ning uut tööd raskem saada ja teisest küljest kontori mängureeglid selgemad.

Ega me ei tea täpselt, kuidas eestlased käituvad, aga küllap on inimese psühholoogia üpris sarnane? Aga vaata ringi ja jälgi kolleegide käitumust – 8 britti 10-st (78%) hakkas eelmise masu ajal tegema lühemaid lõunapause. 58% läks kontorist välja lõunale ainult kuni kaks korda nädalas ning 29% ei läinud üldse lõunale. Kuidas teie kontoris asjalood seekord on?

 

Kõige tähtsam küsimus: mis peaks olema õhtuks tehtud, et ma oleksin päevaga rahul

Kui kolleegide vaatlus tehtud, siis vaatle enda käitumiust – millega Sa oma hommikuid kontoris alustad? Enamusel on selleks tegevuseks e-maili kontrollimine – ega-midagi-olulist-pole-tulnud?

Kui Sul on ka see harjumus, siis viska see minema – sealt saaksid Sa teada, mida Sa teiste arvates peaksid sellel päeval tegema. Teisisõnu – Sa ei saa sealt teada, millele Sa tegelikult oma päeva kulutama peaksid.

Kirjakasti asemel küsi endalt kõige tähtsam küsimus: “Mida peaksin olema tööpäeva lõpuks ära teinud, et oleksin päevaga rahul?”. Nii lihtsa küsimusega tõstad enda fookuse Sinu jaoks olulistele asjadele. Tulemus? Õiged asjad saavad tehtud.

Ole tegevuste kirjapanemisel täpne

Üks nõuanne veel – produktiivsuse guru David Allen (vaata siit ühte tema sisukat ettekannet) soovitab, et Sinu tegemist vajavate ülesannete nimekirjas olevad asjad peaksid sisaldama tegusõnu ja olema nii täpsed kui võimalik. Seega, mitte “kolmapäevase ettekande slaidid”, vaid “koguda kolmapäevase ettekande jaoks müüginumbrid”, “koostada kolmapäevase ettekande tööversioon” vmt. Aju saab sel juhul konkreetsema signaali ja oled jälle sammukese lähemal asjade ärategemisele.

Aga kus on tasakaal?

Produktiivsus on tore.

Tulemustest saadav rahulolu on ka tore.

Ületöötamine ei ole tore.

Kogu aeg gaas põhjas “kütmine” on kahe teraga mõõk – uuringud näitavad, et kui inimene ei võta minimaalselt kord kahe tunni jooksul ca 15-minutilist pausi, siis tema produktiivsus langeb, mitte ei kasva. Keha ja aju vajavad värskendust.

Kuidas unustada edasilükkamine ja olla produktiivne? 1

Mõnikord on asjade edasilükkamine ka vajalik – juba vanarahvas teadis, et aeg annab arutust. Kunst on aru saada, millal see on kasulik (ehk oodates lähevad lahendused ja tulemused paremaks) ja millal ettekääne tegutsemise vältimiseks. Panime Edasilükkamise postrile kirja üle 20 edasilükkamise ettekäände just selleks, et saaksid vahet teha kasulikul ja kahjulikul edasilükkamisel.

Produktiivsuse guru David Allen soovitab

Kui kõik Su sõbrad saavad aru, mida Sa teed, siis see ei ole uudne

Jaga sõbrale postitust

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email