Liigne “ei” tapab loovuse, puuduv “ei” produktiivsuse

“Ei” on võimas sõna. Selle kasutamata jätmine viib sind ajapuudusesse. Liigne kasutamine aga tapab loovuse tulemuslikkuse.

“Ei” ülekasutamine

Juhani Risku, Nokia telefonides kasutatud Symbiani operatsioonisüsteemi endine arendusjuht ütles, et Nokia languse üks põhjus oli loovuse ja uute ideede mahatapmine. Ta toob välja, et meeskonnal loovusest puudu ei olnud, aga kahjuks esines perioode, kui tema tiimi ca viiesajast arendusettepanekust ei leidnud juhtkonna toetust ükski. Tagasilükkamise põhjused olid pealtnäha asjalikud – kord oli idee kallis, teinekord liiga riskantne, mõnikord ebaoluline.

Aga ilmselt vahel öeldi “ei” ikka liiga kergelt – kas teadsid näiteks, et Nokial oli puutetundliku telefoni prototüüp olemas juba 2004. aastal s.t neli aastat enne, kui iPhone maailma hullutama hakkas?

Teiste sõnadega – nendel oli majas suur hulk kõrgepalgalisi inimesi, kelle loovaid arendusideid justkui ei vajatud. Kuhu see Nokia viis, teab igaüks.

Aga maailmas, kus määramatus ja keerukus kasvab, on loovus äärmiselt vajalik ning kogu aeg on vaja värske pilguga asju vaadata ja uusi lahendusi leida. Ilmselt ei tapa sinu meeskonnas keegi ideid sihilikult, vahel nad vajavad lihtsalt väikest nügimist, midagi, mis aitaks meelde tuletada tagasihoidlikkust, et oot, äkki ma praegu lihtsalt olen oma senisesse kogemusesse kinni jäänud, äkki saab ka uudsel viisil?

Äkki ruumi sisedisain saaks aidata pilku peal hoida sellel, kui su meeskonnas keegi liiga eitavaks muutub? Panime nügimise jaoks sulle Ideetapjate postri peale nii otsesed kui kaudsed “ei”-d – tsitaadid ja mõtteterad, mida võid kohata nende suust, kes kogemata ideid tapma satuvad.

“Ei” alakasutamine

Enamusel meist on pidevalt kiire. To-do-nimekiri on pikem kui tahaks.

Kas pole?

Selle lühendamiseks on kaks varianti – proovida kõik asjad kiirelt ära teha (see pole enamasti reaalne) või öelda selge häälega “ei” ja jätta midagi tegemata.

Enamusele tundub aga “ei” ütlemine keeruline. HBR tõi kunagi välja, et keskmisel ameerika juhil on to-do-nimekirjas üle 150 ülesande, millest umbes veerandi tegemiseni ta ei jõua kunagi. Aga ta ei ütle ka “ei”, vaid “jah”. See pole arukas viis “ei” kasutamiseks.

Kuidas leida tasakaal?

HBRi blogija ja CNNi kolumnist Peter Bregman pakub oma raamatus “Find Your Focus, Master Distraction, and Get the Right Things Done” välja lihtsa viisi, kuidas valida, milliste asjade tegemisele öelda selge “ei”. Bregman soovitab, et kui järgmine kord keegi tahab Sulle panna mingi uue ülesande, siis küsi endalt kolm küsimust:

  • Kas mina olen selle asja tegemiseks kõige õigem inimene?
  • Kas praegu on selle tegemiseks õige aeg?
  • Kas mul on selle tegemiseks piisavalt infot?

 

Liigne "ei" tapab loovuse, puuduv "ei" produktiivsuse 1

Kui kasvõi ühe küsimuse vastus on eitav, siis keeldu ja vali üks kolmest järgmisest võimalusest:

  • Suuna see ülesanne  edasi õigele inimesele.
  • Lepi selle tegemiseks kokku õige aeg.
  • Lükake selle asja tegemine edasi kuni puuduva info leidmiseni.

 

Kõik geniaalne on lihtne.

Abivahend maskeeritud “ei” äratundmiseks on üks vahva poster seinal – õige postri leiad siit.

Kui kõik Su sõbrad saavad aru, mida Sa teed, siis see ei ole uudne

Jaga sõbrale postitust

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email